The Hockomock League Championships were held at the Reggie Lewis Center on Saturday morning. Below are the team results and the top six finishes for each event. Click here for complete results from Athletic.net.
Boys Team Results
1. Mansfield – 125
2. North Attleboro – 80
3. Milford – 43
4. Franklin – 42
5. Oliver Ames – 40
6. Stoughton – 36.5
7. Taunton – 36
8. Sharon – 35.5
9. King Philip – 31.5
10. Canton – 14.5
11. Foxboro – 11
12. Attleboro – 3
55M Dash
1. Jacob DeAndrade, Taunton – 6.74
2. Christopher Gong, Sharon – 6.80
3. Jadin Bruneau, Taunton – 6.80
4. Greg Waters, Mansfield – 6.80
5. Marquise Montes, Canton – 6.86
6. Hugo Lopes, Milford – 6.89
300M
1. Nick Horn, Mansfield – 36.00
2. Jonathan Shultz, North Attleboro – 36.48
3. Ritchy Laguerre, Stoughton – 36.54
4. Jacob DeAndrade, Taunton – 36.93
5. Jadin Bruneau, Taunton – 37.81
6. Owen O’Gara, Taunton – 37.86
600M
1. Mike Shannon, Mansfield – 1:23.69
2. Mike Hargadon, Mansfield – 1:25.30
3. Dylan Kehoe, Franklin – 1:25.73
4. Will Regan, Foxboro – 1:26.60
5. Griffin Wachowski, North Attleboro – 1:26.99
6. Joshua Smith, King Philip – 1:27.46
1000M
1. Jason Windvogel, Oliver Ames – 2:35.91
2. Kevin Crawford, Mansfield – 2:35.94
3. Joseph Madden, Milford – 2:37.75
4. Skyler Poirier, North Attleboro – 2:40.22
5. Sean Flaherty, Oliver Ames – 2:45.60
6. Nicholas Calitri, Franklin – 2:45.96
1 Mile
1. Tyler Brogan, Franklin – 4:25.83
2. Michael Griffin, King Philip – 4:26.78
3. Patrick Heavey, Mansfield – 4:30.11
4. Liam Monahan, North Attleboro – 4:32.23
5. Michael Hagen, Franklin – 4:42.49
6. Paul Linehan, Franklin – 4:43.71
2 Mile
1. Kalin Petrov, Mansfield – 9:45.45
2. Jack Kalil, Milford – 9:50.27
3. Collin Rice, Mansfield – 10:10.75
4. Michael Norberg, King Philip – 10:11.45
5. Luke Savoie, Mansfield – 10:27.97
6. Maxwell Manor, Milford – 10:33.93
55M Hurdles
1. Jonathan Shultz, North Attleboro – 7.76
2. John MacAdam, Oliver Ames – 8.07
3. Jareme DiLorenzo, Mansfield – 8.12
4. Masid Kamara, Sharon – 8.32
5. David Peters, Stoughton – 8.50
6. Tommy Bui, Stoughton – 8.51
4×200 Relay
1. Mansfield (Aidan Sacco, Greg Waters, Jared Dickmann, Nick Horn) – 1:33.38
2. Taunton – 1:34.45
3. Milford – 1:35.63
4. Canton – 1:35.75
5. North Attleboro – 1:36.32
6. Oliver Ames – 1:37.14
4×400 Relay
1. Mansfield (Nick Hyland, Mike Hargadon, Dan Knight, Mike Shannon) – 3:34.47
2. North Attleboro – 3:37.19
3. Milford – 3:37.63
4. Stoughton – 3:43.17
5. Sharon – 3:47.05
6. Franklin – 3:50.09
4×800 Relay
1. Mansfield – (Jackson Murphy, Sean Lanzillo, Kalin Petrov, Patrick Heavey) – 8:27.28
2. Franklin – 8:37.51
3. Foxboro – 8:55.28
4. King Philip – 9:01.38
5. North Attleboro – 9:06.60
6. Attleboro – 9:11.57
Shot Put
1. Patrick Brogioli, Milford – 50′ 0″
2. Kevin McCree, Mansfield – 48′ 8″
3. Sam Bullock, North Attleboro – 48′ 4.5″
4. Jason Joseph Jr., Stoughton – 45′ 8.75″
5. Matthew McManus, Sharon – 44′ 11″
6. Dan Radev, Mansfield – 43′ 10.75″
High Jump
1. Mario Bresko, North Attleboro – 6′ 2″
2. Ritchy Laguerre, Stoughton – 6′ 0″
T3. Masid Kamara, Sharon – 6′ 0″
T3. Aeden Angelone, King Philip – 6′ 0″
5. Matt Tarantino, North Attleboro – 5′ 10″
T6. Jaden Falaise, Stoughton – 5′ 8″
T6. Cordel Smith, Canton – 5′ 8″
Long Jump
1. Matt Tarantino, North Attleboro – 21′ 1.5″
2. Omar Jasseh, North Attleboro – 20′ 6.25″
3. Kalil Matier, Oliver Ames – 20′ 0.5″
4. Jareme DiLorenzo, Mansfield – 20′ 0″
5. Aaron MacDonald, Oliver Ames – 19′ 8″
6. Masid Kamara, Sharon – 19′ 2.5″
Girls Team Results
1. Franklin – 101
2. Sharon – 78
3. North Attleboro – 67
4. Taunton – 58
5. Mansfield – 55
6. King Philip – 45
7. Milford – 38
8. Oliver Ames – 27
9. Foxboro – 24
10. Foxboro – 24
11. Attleboro – 10
11. Canton – 4
55M Dash
1. Jessica Kroushl, Franklin – 7.34
2. Angela Wallace, Sharon – 7.37
3. Amanda Mangano, Mansfield – 7.39
4. Lily Wetherbee, North Attleboro – 7.42
5. Vanessa Ibrahim, North Attleboro – 7.49
6. Veronica Wallace, Sharon – 7.55
300M
1. Veronica Wallace, Sharon – 41.86
2. Jessica Kroushl, Franklin – 42.07
3. Samantha Tichelaar, Taunton – 42.23
4. Celine Ibrahim, North Attleboro – 43.19
5. Avonia Herbert, Sharon – 43.29
6. Allison Beltramini, King Philip – 43.62
600M
1. Julia Fenerty, Franklin – 1:38.74
2. Olivia Dias, Taunton – 1:39.43
3. Rachel LaBonte, North Attleboro – 1:39.44
4. Ariadne Tolay, Sharon – 1:41.46
5. Brianna Gibson, Oliver Ames – 1:43.08
6. Samantha Powderly, Franklin – 1:44.90
1000M
1. Maggie Sullivan, Taunton – 3:15.35
2. Bryn Anderson, Mansfield – 3:15.86
3. Abby Hodges, Oliver Ames – 3:18.30
4. Ally Stanton, King Philip – 3:19.70
5. Sydney Hawkins, Franklin – 3:20.83
5. Ella Gutkowski, Franklin – 3:21.82
1 Mile
1. Nicole Clermont, Franklin – 5:22.36
2. Katherine Hartnett, Franklin – 5:27.69
3. Elizabeth Peckham, Oliver Ames – 5:31.45
4. Makayla Griffin, King Philip – 5:33.99
5. Catherine Hanewich, North Attleboro – 5:38.86
6. Maria Gieg, Sharon – 5:41.36
2 Mile
1. Nicole Clermont, Franklin – 11:47.47
2. Lexi Quinn, Foxboro – 11:55.57
3. Angela Kaiser, North Attleboro – 12:00.86
4. Stephanie Hawkins, North Attleboro – 12:08.24
5. Kelly Neuendorf, Attleboro – 12:10.12
6. Margaret Riley, Mansfield – 12:18.75
55M Hurdles
1. Leanne Kibbee, Milford – 8.75
2. Christina Speliakos, Milford – 8.77
3. Victoria Gravel, Taunton – 8.78
4. Jada Johnson, Sharon – 8.83
5. Abigail Dunne, King Philip – 9.02
6. Elizabeth Lee, Sharon – 9.02
4×200 Relay
1. Sharon – 1:47.54
2. Mansfield (Gabrielle Devlin, Alexis Kiyanda, Elizabeth Rowe, Lindsey Golden) – 1:51.89
3. Franklin – 1:52.16
4. Taunton – 1:53.01
5. Foxboro – 1:54.97
6. Attleboro – 1:55.44
4×400 Relay
1. Franklin – 4:12.81
2. Taunton – 4:14.52
3. King Philip – 4:21.24
4. North Attleboro – 4:26.01
5. Mansfield (Emma Oldow, Mikaela Maughn, Erin Dooling, Megan Krone) – 4:31.58
6. Foxboro – 4:33.77
4×800 Relay
1. Franklin – 10:14.27
2. North Attleboro – 10:33.34
3. Mansfield (Julia Miller, Grace Fernandez, Valeree Buonora, Bryn Anderson) – 10:35.61
4. Oliver Ames – 10:38.18
5. Foxboro – 10:41.77
6. King Philip – 10:44.42
Shot Put
1. Shira Stoller, Sharon – 35′ 3.25″
2. Julia Mechlinski, North Attleboro – 34′ 3″
3. Caroline Vigoriti, North Attleboro – 32′ 10.75″
4. Sarah Goodermuth, Franklin – 32′ 10″
5. Marjorie Guerrier, King Philip – 31′ 0.5″
6. Bronwyn Mahoney, Canton – 30′ 6.75″
High Jump
1. Amanda Mangano, Mansfield – 5′ 2″
T2. Madison Haughey, Mansfield – 5′ 0″
T2. Abigail McKeown, King Philip – 5′ 0″
4. Paige Berdos, King Philip – 5′ 0″
5. Jada Johnson, Sharon – 5′ 0″
6. Emiya McElroy, Foxboro – 4′ 10″
Long Jump
1. Jada Johnson, Sharon – 17′ 6.5″
2. Leanne Kibbee, Milford – 16′ 11.5″
3. Kerry O’Connor, Milford – 16′ 11.25″
4. Samantha Tichelaar, Taunton – 16′ 9.25″
5. Victora Gravel, Taunton – 16′ 6.75″
6. Lauren McGrath, Franklin – 16′ 5.25